Likit Bitümlü Membranlar

likit-bitumlu2
Proje: Arkas Lojistik Binası - Mimeray İnşaat Yeri: Gebze - İzmit, 2007 - 2008

2 bileşenli polimer bitüm esaslı, çatlak örtücü, güvenli su yalıtım malzemesi

likit-bitumlu1

Bütüm esaslı likit malzemeler özellike perdelerde temelden gelen bitümlü membran yalıtım örtülerini tamamlayıp bohçalamanın devamını sağlamak amacı ile kullanılır. Perde de bu malzemenin kullanılmas›n›n bir numaralı sebebi ek yeri olmamasıdır. Yüzde %100 yapışması da örtü tarzındaki yalıtım malzemelerine göre avantajlıdır. Likit Bitüm Malzemelerinin en önemli uygulama detayı ise yüzey hazırlığıdır. Teraslarda anlatılan tüm yüzey hazırlığı detayları Toprak Altı uygulamalarda da geçerlidir.

Yüzey Hazırlığı
Sağlam ve temiz olmalı, yağ, kir ve gevşek zeminlerden arındırılmalıdır. Yüzeyde bulunan boşluklar ve oyuklar tamir malzemesi ile doldurulmalı ve düzeltilmelidir. Perde duvarlarda kalın tij delikleri özel harçla doldurulmalıdır.

Yüzey astar olarak;
Likit Bitüm Malzemesi 1:10 su ile inceltilerek 2 bileşenli likit bitüm, orjinal ambalajında üst kısmında bulunan toz malzeme, sıvı (bitümlü) kısma yavaş yavaş dökülür, matkap ucuna takılmış özel karıştırma aleti ile topaksız, homojen hale gelinceye kadar iyice karıştırılır. Karıştırılan malzeme 1-2 saat içinde kullanılmalıdır. Sıcaklığa bağlı olarak çalışma kuruma zamanı artabilir veya azalabilir.

Uygulama
Likit Bitüm malzemesi yukarıda belirtilen astarlardan biri ile hazırlanmış yüzeye uygulanır. Likit bitüm zemin yüzeyi ve su basıncına göre kullanım miktarı ve uygulama katı değişebelir. Basınçsız suya karşı astar ve tek kat, basınçlı sulara karşı astar ve tek kat uygulanır. Kritik ve ağır yük basınçlarına karşı araya taşıyıcı olarak file kullanılır. Yapı ve hareketli derzlerde ise Fugenband kullanılır. Likit bitüm ile bant yapıştırılır.