Poliüretan Püskürtme / Sürme Likit Su İzolasyon Uygulamaları

poliuretan-puskurtmeTemel ve perde duvarlar, teras çatılar, mutfak, banyo, tuvalet ve balkon gibi ıslak hacimler, prefabrik yapılar ve hareketli zeminler, binaların kuzey cepheleri, korozyona karşı korunacak metal yüzeylerde kullanılır.Uygulamadan önce karışım iyice karıştırılarak homojenize edilir.Uygulama yapılacak yüzey kuru, tozsuz ve temiz olmalıdır.Mala ile uygulamalarda direkt kullanılır. Fırça ile uygulamalarda tolüen veya benzin ile inceltilir.Uygulama yüzeyi min 2 kg/m² olacak şekilde likit membran ile kaplanır.İkinci kat uygulama istendiğinde ikinci kat 48 saat içinde uygulanmalıdır. Yüksek mukavemet gerektiren yerlerde keçe veya kaneviçe takviyesi ile uygulanabilir.Kullanım sonrası teneke kapalı tutulmalıdır. Yapıların uzun ömürlü olabilmesi, sağlıklı konforlu ve güvenli bir ortam sağlayabilmesi için iç ve dış etkenlere karşı doğru bir şekilde korunması gerekmektedir.Söz konusu bu iç ve dış etkenlerden korunabilmenin en etkin yolu da yalıtımdır. Bir uzmanlık dalı olan yalıtımın ana unsurları doğru detay, nitelikli malzeme, sağlıklı uygulamadır.

Yapılarda su yalıtımı, suyun hangi şiddette, hangi halde ve nereden gelirse gelsin yapı kabuğundan içeri girerek yapı elemanlarına dolayısıyla da yapıya zarar vermesini önlemek için yapılır. Suyun yapılarda sıvı veya gaz halinde bulunması yıpranmaların ve zararlı etkilerin en önemli nedenidir. 

Su yapıya çeşitli şiddetlerde çeşitli yollardan girebilir:

Cepheden Sızma Yoluyla Rutubet:

Sağlıklı bir sıva katı üzerine uygulanan bir boyadan beş ile on kat daha kalın olan dış cephe kaplamaları, yağmur nedeniyle cepheye vuran suyun içeri sızmasını engeller. 

Yoğuşma Yoluyla Rutubet:

Dış cephe ısı yalıtım sistemi iç cephe duvarlarının yüzey sıcaklığını yükselterek yoğuşmanın oluşmasını önler. Düzenli havalandırma yapılması ise bağıl nem oranını düşüreceği için yoğuşmanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Kılcal Su Yürümesi Yoluyla Rutubet:

Koruma sıvası, yapısındaki kanallar yardımıyla suyun buharlaşmasını kolaylaştırarak, yüzeyde rutubet lekelerinin oluşmasını önler. Bu kanallar aynı zamanda, tuzları bünyesinde saklayarak bunların genleşip sıvayı çatlatmalarını engeller. 

Zeminden Sızan Su Yoluyla Rutubet:

Su yalıtım sistemleri, suyun duvardan geçişine engel olur. Bu tür yalıtım sistemleri öncelikle dışarıdan, su tarafından uygulanmalı, ancak sızıntı veya eski binaların rehabilitasyonunda, su yalıtımı içeriden uygulanmalıdır.

Basınçlı Su Yoluyla:
Yapıya sürekli ve belli bir hidrostatik basınç yapan suları kapsar. Metre cinsinden su sütunu yüksekliği ile ifade edilen su durumu (kg/m2) olarak basınç yapar.Basınçlı suya karşı yalıtımın detaylandırılması su basıncına ve yapının yalıtım üzerine yapacağı sıkışma basıncı faktörüne göre yapılır.

poliuretan-puskurtme2

Kısa Tanım:

Tek komponentli, düşük viskoziteli, poliüretan esaslı likit su yalıtım malzemesidir. Havadaki nemle kürlenir. Farklı yüzeylere güçlü bir şekilde yapışarak sert ancak oldukça elastik ve dayanıklı bir film oluşturur. Hyperdesmo LV, UV ve diğer doğal etkenlerin yanı sıra, kimyasal, mekanik ve termal açıdan malzemeye mükemmel direnç gücü veren saf elastomerik hidrofobik poliüretan reçine ve özel inorganik dolgu maddelerine dayanmaktadır.

Ürün Tanımı:

Uzun ömürlü su izolasyonu için sıvı uygulanan, yüksek geçirmezliğe sahip, elastik, soğuk uygulamalı ve soğuk kullanımlı, tek bileşenli poliüretan membrandır. Zemine temas ve havadaki nemle birlikte koruyucu etkisini göstermektedir.

poliuretan-puskurtme3

Yararları:

 • Uygulandığında, herhangi bir birleşme noktasına ve sızıntı ihtimaline yer vermeyen tek parça halinde bir membran oluşturur.
 • Su birikintilerine ve donmaya karşı dayanır.
 • 30°C ile +90°C arasındakıi sıcaklıklarda mekanik özelliklerini korur.
 • -10°C’de bile 2 mm’ ye kadar olan kalınlıktaki çatlakları kapatır.
 • Su buharına karşı geçirmezlik sağlar.
 • Herhangi bir ilave birleştirme işlemine gerek duyulmadan yüzeye tam olarak yapışır.
 • Su izolasyonu yapılan yüzey üzerinde yürünebilir.
 • Membran zarar görse bile, zarar gören kısım birkaç dakika içinde kolayca tamir edilebilir.
 • Düşük maliyetlidir.

Kullanım Yerleri:

 • Çatı, balkon ve terasların, perde betonların su izolasyonu
 • Banyo, yüzme havuzu, mutfak ve benzer ıslak alanların (Fayans altı) su izolasyonu
 • Poliüretan köpük yalıtımının korunması
 • Çiçek tarhlarının, ekim sandıklarının su izolasyonu
 • Su depolama ve dağıtım kanallarının su izolasyonu
 • Köprü, tünel ve benzeri beton yapıların su izolasyonu ve korunması
 • Metal yüzeylerin su izolasyonu.