Sodyum Bentonit Su Yalıtım Membranı

TEMEL

Temelde uygun zemin sıkıştırma, polietilen naylon ve gro beton uygulaması sonrası Dual Seal Sodyum Bentonit uygulaması yapılmaktadır. Dual Seal bentonit killeri atılan gro betona bakacak şekilde rulolar halinde açılıp ve 8 cm bini yapılmalıdır. Bini sonrası 50 cm’de bir NK27 beton çivisi uygulanıp ve ducktape kanal bantı ile bantlanmalıdır. 

Sodyum Bentonit uygulaması sonrası üzerine 300gr/m2 geotekstil uygulaması ile koruma yapmanız tavsiye edilir ancak dikkatli şap dökümü yapılabilirse şart değildir. Şap uygulaması, alttan gelmesi muhtemel su, yağabilecek yağmur risklerine karşı bentonit uygulamasını müteakip zaman kaybetmeden yapılmalıdır. Koruma şapı kalınlığı minimum 8 cm olmalıdır.

TEMEL –PERDE BİRLEŞİMİ

Temelden membranlar uygulama detayına göre 30-50cm arası uzatılmalı ve perde kalıbına dönülmelidir. Temel perde birleşiminde ampatman üstü oluşturulacak ise granül uygulaması ile takviye yapılmalıdır. Ampatman yok ise granül uygulamasına gerek yoktur.

PERDE

Perde yüzeyinde boşluk olmamalı, kalıp veya segregasyon hataları sonucu oluşabilecek boşluklar geçirimsiz harçlar ile tıkanmalıdır. Perde uygulamasında, kil yüzey perdeye bakacak şekilde uygulama kolaylığına göre yatay veya düşey örtü açılarak örtü 8 cm bini yapmalı ve NK27 beton çivisi ile 25 cm’de bir çivileme yapılmalıdır. Ek yerleri ducktape kanal bantı ile bantlanmalıdır. Uygulama sonrası mümkün olan en kısa sürede arka dolgu yapılmalıdır.

DOLGU

Dual Seal hareket etmeyen iki yüzey arasında sıkışmalıdır. Dolayısı ile bir yüzde perde diğer yüzeyde toprak dolgu, perde, tuğla gibi sabitlenmesi gereken uygulamalar yapılabilir. Toprak dolgu için minimum %85 modifiye proktor sıkılığı, tuğla için arkası hareket etmeyecek sabitleme gerektirir. Isı yalıtım malzemesi kullanılacaksa yoğun XPS seçilmelidir.

 

Super Stop Su Tutucu Bant Uygulaması

012345 

TEKNİK ÖZELLİKLER
RPM Sodyum Bentonit Su Yalıtım Membranı

Kalınlık  3,5 – 4 Mm 
Hdpe Kalınlığı  20 Mil (0,5Mm) 
Rulo Genişliği Ve Boyu  1,22 m X 7,32 m
Sodyum Bentonit Şişme  Yaklaşık 6 Kat
Bakteri, Mantar, Küf Dayanımı Etkilenmez
Uygulama Isı Aralığı  %700 Ftms 101B
Uzamada Kopma  Sertlik 84
Çekme Mukavemeti  27,50 N/Mm2 (Astm D412)
Delinme Dayanımı  43 Kg (Astm D751)
Hidrostatik Dayanım  46 M Su Kulesi
Su İzi Ve Ek Yeri Dayanımı  Tam Geçirmezlik/Instant Seal
Hidrolik Geçirgenlik  2,7 X 10ˉ

sodyum-rerde-ornek

Rerde Örnek Uygulama Detayı

Yapıda bulunan soğuk derzlerden suyun içeri girmesini engelleyen bir elemandır. Temel–perde birleşimlerdeki beton dökülmeden önce kalıp içerisine yerleştirilerek uygulanır.

sodyum-rerde-ornek2